פעילות משלימה לתוכנית הלימודים במסגרת "משניות בהירות"

"סדנאות להכרת חגי ישראל" בשיתוף פרוייקט "משניות בהירות", מציעים לכם הפעלה של סדנאות יצירה ערכיות ומיוחדות, כפעילות משלימה לנושא הנלמד בכיתות.
ההצעה הינה להפעלת סדנאות, בהתאם למסכת הנלמדת בכיתה במהלך השנה, כאשר פעילות זו תהווה השלמה חווייתית וחינוכית ותסייע להפנים את הנושא הנלמד.
צוות הסדנאות יגיע עם כל הציוד הנדרש להפעלה החל מהמפות לשולחנות, מערכת הגברה ומוזיקה, שקיות, סינרים וכל הציוד הייעודי הנדרש לפעילות, יחד עם מדריכים מקצועיים ומנוסים שיעבירו את הפעילות בהתאם לקהל היעד ולגיל המשתתפים בצורה הטובה ביותר.
ניתן לראות ולהתרשם ממגוון הסדנאות המוצעות כאן באתר. תוכלו למצוא את הסדנאות המתאימות לשילוב בתוכנית וכן סדנאות רבות נוספות להפעלה בבית הספר במהלך השנה.
להזמנת הסדנאות ולבירורים נוספים יש לפנות ב'צור קשר' ישירות לצוות הסדנאות.

צורת הפעלת התכנית

התכנית מוכללת מסדנאות לימוד ויצירה ייעודיות. כל סדנא מכוונת ללמוד פן מסוים באחת המצוות, לדוגמא – בנושא השבת אנו מלמדים על הקידוש ויוצרים עם התלמידים גביע לקידוש.
הסדנא עצמה כוללת שני חלקים:

  1. החלק העיוני, בו לומדים התלמידים על הערכים השונים של אחת המצוות או החג, באמצעות הדרכה ותוכן המותאם לקהל היעד, התוכן ישלב את מקורות היהדות וסיפור החג.
  2. החלק המעשי בו יוצרים הלומדים את מושא הלימוד.

תהליך הלימוד מתחיל בקבלת פני התלמידים בשמחה וסידורם בכיתת הלימוד. כל התלמידים מקבלים סינר חד פעמי. 
הציוד הייעודי לסדנא מסודר על השולחנות ולתלמידים יש קשר ויזואלי עם הציוד.
התלמידים מקבלים הסבר כללי על נושא הלימוד ותהליך הפעלת הסדנא.
כאן מתחיל החלק הלימודי המועבר על ידי המדריכים.
לאחר החלק הלימודי מקבלים התלמידים את חומרי הגלם ליצירת מושא הלימוד ובעזרת המדריכים יוצרים את יצירתם עד לשלמות.
בסוף הסדנא מקבלים התלמידים שקית מיוחדת אשר לתוכה מוכנסים תוצרי הסדנא והם לוקחים אותם לביתם לשימושם האישי.
בחלק מן הסדנאות יקבלו המשתתפים דף נלווה לסדנא כדוגמת: דף הפרשת חלה, דף קידוש, דף סיפור על חנוכה ועוד.

שילוב הפעלת הסדנאות בתוכנית הלימודים משניות בהירות

כיתה ג 

בשנה זו נלמד מתוך חבורת משניות בהירות לקט משניות מן המסכתות יומא, תענית, מגילה, פסחים, ביכורים, ברכות. 
הסדנאות אותם נוכל להציע:
מסכת מגילה
סדנת כתיבת סופר סת"ם - פגישה עם סופר סת"ם הכרת הקלף והקולמוס העשוי מנוצה וכן הדיו המיוחד. ההתנסות של כל משתתף בכתיבה בעצמו על קלף אמיתי בעזרת קולמוס ודיו. (סדנא  לבנים בלבד)
מסכת פסחים
סדנת מאפיית מצות - אפיית המצה שמורה, מאפיית המצות מגיעה אליכם. התלמידים לומדים ומפעילים בעצמם את מאפיית המצות, החל מתהליך ניפוי הקמח, מדידת המים והקמח, לישה, רידוד וחירור. ולסיום אפיית המצות בתנור של ממש.
ערכה לבדיקת חמץ - נלמד על בדיקת חמץ. יחד נטבול פתילות בשעווה וניצור נר מיוחד לבדיקת חמץ, כל משתתף יכין ערכה לבדיקת חמץ הכוללת נר, נוצה, כף ונוסח הברכה בשקית מהודרת.

כיתה ד 

בשנה זו נלמד מתוך חבורת משניות בהירות לקט משניות מן המסכתות סוכה, תענית.
הסדנאות אותם נוכל להציע: 
מסכת סוכה
הסוכה וארבעת המינים – בסדנא זו יתחלקו המשתתפים לקבוצות קטנות לבניית סוכות שונות כשרות ופסולות, שלאחריה יעברו בסיור לימודי בין הסוכות וילמדו על הכשר והפסול, המיוחד והמהודר. במקביל קבוצה נוספת לומדת על כשרותם וסוגיהם של ארבעת המינים וכל משתתף מכין לולאה לאגידת ארבעת המינים. בסיום הפעילות, הקבוצות מתחלפות.

כיתה ה

בשנה זו נלמד מתוך חבורת משניות בהירות לקט משניות מן המסכתות ראש השנה, ברכות.
הסדנאות אותם נוכל להציע: 
מסכת ראש השנה
יצירת שופרות מקרני אילים - המשתתפים לומדים על ערכו הרוחני של השופר, מה מסמל השופר, הכרת סוגי שופר. המשתתפים יתנסו בתקיעה בשופרות השונים. כל משתתף יהפוך לבעל מלאכה וייצור בעצמו שופר החל מתהליך ניסור הקרניים דרך קידוח, שיוף והברקה ועד לקבלת השופר המושלם, אותו יוכל לקחת לביתו. (בסדנא זו ישנן אופציות שונות להפעלה: שופר תצוגתי, שופרות קבוצתיים, שופרות אישיים)

כיתה ו

בשנה זו נלמד מתוך חבורת משניות בהירות לקט משניות מן המסכתות פסחים, בבא קמא.
הסדנאות אותם נוכל להציע : 
מסכת פסחים
סדנת כוס לקידוש (מותאם ללימוד פרק י' במסכת פסחים) - נלמד על שתיית ארבע כוסות בליל הסדר ועל כוסו המיוחדת של אליהו הנביא. כל משתתף יצור כוס יפה ומיוחדת לקידוש או לאליהו הנביא. (גביע זכוכית עם קישוטים וכיתוב צרובים בחול, סדנא 'ייחודית').
ערכה לבדיקת חמץ (מותאם ללימוד פרק א 'במסכת פסחים)  - נלמד על בדיקת חמץ. יחד נטבול פתילות בשעווה וניצור נר מיוחד לבדיקת חמץ, כל משתתף יכין ערכה לבדיקת חמץ הכוללת נר, נוצה, כף ונוסח הברכה בשקית מהודרת.