סדנאות פסח

מאפיית המצות מגיעה עד אליכם!

תנו לילדים לחוות את תהליך אפיית המצות במו ידיהם. תנו להם להתחבר לחווית החג בכל החושים. לטחון במו ידיהם את החיטה, ללוש את הבצק ולהריח את ריח המצות הנאפות. 'סדנאות להכרת חגי ישראל' תגיע עד אליכם, לבית הספר, לקייטנה או ליישוב ותקים מאפיית מצות מושלמת בה האופים הם - הילדים! סדנת אפיית מצות משולבת בהסברים וסיפורים על החג בהתאמה לגיל המשתתפים ומלווה בציוד המקצועי ביותר. להלן רשימת סדנאות הפסח אותם ניתן לשלב בהתאם לכמות המשתתפים וגילם:

מאפיית מצות

הסדנא המיוחדת במינה!
בסדנא זו ישמעו המשתתפים על אפיית המצות, ועל הזריזות הנדרשת לשם הכנתם, המשתתפים יכינו את הבצק בתוך חדרים נפרדים מיוחדים, ולאחר מכן ילושו, ירדדו ויאפו את המצה בתנור מיוחד שאנו מביאים איתנו.
(המצה הינה חמץ.)

טחינת קמח

בימים עברו, נהגו לטחון את החיטה בריחיים של אבן, היו מניחים את הגרעינים בין הרחיים ומסובבים אותם עד שהיה יוצא קמח דק דק, למצות של פסח נהגו לטחון חיטים שנשמרו משעת הקצירה, בריחים מיוחדות לכך.
כל אחד מהמשתתפים יקבל חופן של גרעיני חיטה אותם יטחן בעצמו בריחיים אמיתיות מאבן.

שאיבת מים מן הבאר

מנהג ישראל הוא כאשר אופים מצות לשאוב מים מן הבאר ולהלין (מלשון לינה-שינה) אותם לילה אחד, ובמים אלו להשתמש באפיית המצות, מכאן השם המיוחד - 'מים שלנו'.
המשתתפים ילמדו על הסיבה לשאיבת המים מהבאר והלנתם בלילה. לאחר מכן ישאבו מים מהבאר, ויחוו את החוויה של שאיבת מים שלנו לאפיית מצות.

ערכה לבדיקת חמץ

בסדנא זו כל משתתף יכין לעצמו סט שלם לבדיקת חמץ עם כף, נוצה, נרות (שיצר בעצמו) ושקית מהודרת עם נוסח בדיקת חמץ

גביע לאליהו הנביא

בליל הסדר אנו שותים ארבע כוסות של יין כנגד ארבע לשונות של גאולה, שבהם נגאלו אבותינו ממצרים, וגם מוזגים כוס לאליהו הנביא.
בסדנה מיוחדת זו כל משתתף יצור גביע זכוכית מיוחד לאליהו הנביא בטכניקת צריבה. המשתתפים יעטרו את הגביע כרצונם עם מדבקות מיוחדות שיכסו חלק מהגביע ולאחר מכן יכניסו אותו לתוך...

מפות למצות

יצירת מפת קטיפה מיוחדת עם עיטורי טוליפ בנושא החג.
המפה תשמש אותנו בליל הסדר לכיסוי המצות

ליל סדר לדוגמה

יחד נשב סביב שולחן הסדר, נשמע על יציאת מצרים, נעשה קידוש, נטעום מהכרפס במי המלח ומשאר המאכלים המיוחדים לליל הסדר, ויחד נחוש את החירות.

סדנאות נוספות לשילוב: 

נחזור לימי קדם, בהם אבותינו היו עבדים תחת אימפריית מצרים. עבודת הפרך, העינויים הקשים, ולבסוף הניסים הגדולים שעשה לנו ה'. המופתים, עשרת המכות, קורבן פסח ויציאת מצרים מעבדות לחרות.
הילדים יושבים בתוך אוהל גדול על מחצלות קש ושומעים את סיפור יציאת מצרים מפי מדריך מחופש.

סיפורה של חווה בגן עדן- מצוות הדלקת הנר בערב שבת קודש - ניצור כל אחד ואחת - נר שבת צבעוני ויפה.

נלמד על מצוות הדלקת נר שבת וחג ועל האור והיופי שמוסיף הנר לבית. המשתתפים יכינו פמוט מהודר מענפי עצים, ישייפו ויבריקו בעזרת חומרים מיוחדים, ויקבלו פמוט מדהים.

מדוע עושים אנו קידוש ולמה דווקא על היין. כל משתתף סוחט ענבים, רואה את תהליך הפקת היין ומקבל בקבוק יין לעצמו ודף צבעוני ומהודר לקידוש.

סיפורו של אדם הראשון בגן עדן, לאחר חטא עץ הדעת. מדוע אנו מדליקים נר בהבדלה יחד נטבול את הפתילות בשעווה, נקלע וניצור נר הבדלה יפהפה

עם כניסת השבת אנו מקבלים נשמה יתרה. במוצאי שבת- בהבדלה אנו מריחים בשמים ניצור כל אחד ואחת נרתיק נאה ונמלא אותו בצמחי בושם.

ואלו שמות הזוכים בשעשועון הטריוויה - חנוכה תשע"ח

בית מזוזה מעץ:

  • דניאל קרמר - אורות עציון בנות
  • יגאל - נתיבות משה קדימה
  • אלחנן אידלברג - אורות עציון חט"צ אפרת

זוג פמוטים מהודר:

  • מוריה סולימן - נועם הרצוג עכו
  • אסתר - גן יהושוע שוהם
  • נעמי דיין - נועם תושיה כפר מימון

חנוכיית שמן זית מהודרת:

  • מייה נעמה - אורות עציון גוש הציון בנות
  • תמה קווינט - ממד תמר בקעת הירדן
  • יערה בן דוד - אורות עציון גוש עציון בנות

סדנא מלאה לכל הכיתה

  • נעה בוחבוט- שדה יעקב